Kalibrasyon

Kalibrasyon

Büyük bir hızla sanayi hamlesi gerçekleştirildiği zaman, bunun ülke ekonomisine de çok önemli katkıları gözlemlenebilir. Bireysel olarak kurulan işletmeler zaman içerisinde büyük şirketleri dönüşürken, kurumsal yapılarında bunu takip eden süreçte ortaya çıkması kaçınılmaz hale gelmektedir.

İç piyasaya tutabilmek için Türk standartlarının karşılanması nasıl önemliyse, firmaların geleceğini daha da ileri taşımak için ihracatı sağlamak ve kurallarına uymak çok büyük önem taşımaktadır. İşletmenin tamamında bulunan ve değişik amaçlara hizmet eden ölçüm cihazlarının, gerekli kontrolleri mutlaka yapılmalıdır. Eğer firma içinde bunu yapacak bir sistem varsa, kurumsal yapının aslında pek çok sorunu aştığını söyleyebiliriz.

Pek çok işletme ise bu ve benzeri konularda daha önce kendini tanıtmış olan firmalardan yardım almaktadır. Özellikle laboratuvar ortamı ile birlikte ortaya konan kalibrasyon çalışmaları, iyi bir zemin hazırlamış şirketin diğer işletmelere olan katkısını göstermektedir.

Kalibrasyon Nedir Ne İşe Yarar?

Öncelikli olarak işletmede kullanılan aktif eldeki bütün ölçüm aletlerinin ve buna benzer aletlerin, düzenli olarak çalışıp çalışmadığını öğrenmek gerekir. Bunu gözle görmek veya deney ile etüt etmek çok kolay değildir. Bilimsel olarak uygulanan metotlar bu ölçüm cihazlarının sapmalarını, yerinde ve zamanında tespit etmektedir. Kalibrasyon nedir ve tam olarak ne işe yarar dediğimizde, işte bu sistemi devreye girmektedir.

Hassas ölçüm cihazlarının sapma oranını belirlenip düzenleme işlemi yapılarak, onların işlevselliği tekrar sağlanmalıdır. Günümüzde bir firmanın kendini hedefi koyup hedeflerine ulaşabilmesi için, öncelikli olarak alt yapı çalışmalarına önem vermesi gerektirir.

Kalibrasyon ile kaliteli üretim

Üretimde belli bir standardı yakalayarak her defasında bunun tekrarını sağlamak çok önemlidir. Bazen üretilen ürün, sistemi tamamladığında sorunun ortaya çıkarmasına neden olabilir. Bu konudaki ölçümlerdeki en ufak sapma bile, toplam üretimde baş ağrıtıcı bir sonuç ortaya koyabilir.

Düzenli ölçüm zamanında kontrol ve hassas ayarların devreye girdiği zaman, olabilecek muhtemel arızaların ve hataların ortadan kaldırılması çok daha kolay olacaktır. Son derece geçerli bir sistem olan kalibrasyon ayarı, kaliteli üretim için gerçekten gerekli bir alt yapıdır. Bunu uygulayan firmalar ise koyduğu hedefe emin adımlarla ilerleyen şirket olarak kendini göstermektedir.

1 cevap

Yorumlar kapalı.